Natte voeten in 2050

24 april 2026

Natte voeten in 2050

Flevoland is land gewonnen op het water. De voormalige Zuiderzee is getemd, maar houden we de voeten droog in 2050? Wat kunnen we met achteroevers en regenvijvers? 

Klimaatverandering geeft nieuwe uitdagingen, ook in Flevoland. Hoe ziet Flevoland 2050 eruit als water en bodem sturend zijn? Vera Dam van Natuur Milieu Flevoland toonde het visiebeeld uit 2006 waarin klimaatadaptief Flevoland in 2026 is geschetst 20 jaar geleden. Dat beeld is de uitdaging voor 2050. We zijn ons steeds meer doordrongen dat Flevoland kwetsbaar is voor klimaatverandering. Denk aan extreme regenval en meer droge zomers en hittestress. En de bodem dient meer leidend te zijn bij toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen. Niet alles kan op de kwetsbare bodem van Flevoland die natter wordt, verzilt en last heeft van bodemdaling.

Meer denken vanuit ‘water en bodem sturend’ is daarom essentieel. Gerben Kalkman van Coalitie Blauwe Hart Natuurlijk schetsten kansen om de sponswerking van de Flevolandse bodem te versterken zoals via het maken van ruimte voor achteroevers. Dat is een voorbeeld van een grote Wadi achter de dijken op plekken die last krijgen van vernatting en verzilting. Sowieso is creëren van meer Wadi’s belangrijk in de openbare ruimte bij dorpen en steden kansrijk. Ook keken we in de workhop naar oplossingen die bewoners zelf kunnen doen. Zoals het afkoppelen van de regenpijp waardoor regenwater bij extreme regenbuien niet meer op het riool worden geloosd waardoor de gemalen niet extra belast worden. En het maken van plekken in tuinen en wijken voor regenvijvers; tijdelijk opvangplekken voor regenwater.  

Meld je aan voor het congresverslag en lees meer!